Якщо «першою подією» є дата зарахування коштів від покупця/замовника як оплата товарів/послуг за товари/послуги, які ще не отримано, а на дату відвантаження таких товарів/послуг буде встановлено, що їх ціна придбання є більшою ніж фактична ціна, то на дату відвантаження товарів/послуг постачальник (продавець) повинен скласти другу податкову накладну виходячи з різниці ціни придбання таких товарів/послуг над їх фактичною ціною.
При складанні податкової накладної на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання, у верхній лівій частині робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини 15 — складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.
При цьому, якщо платник ПДВ отримав попередню (авансову) оплату за товар, який таким платником ще не придбано, та склав та зареєстрував податкову накладну в ЄРПН за такою операцією, а на дату придбання таких товарів буде встановлено, що їх ціна придбання є більшою ніж фактична ціна, за якою вони постачаються іншій особі, то на дату придбання таких товарів постачальник (продавець) повинен скласти другу податкову накладну виходячи з різниці ціни придбання таких товарів/послуг над їх фактичною ціною постачання. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН та не видається отримувачу (покупцю) товарів/послуг.
Таке роз’яснення ДФС опублікувала в підкатегорії 101.16 системи «ЗІР».