Вимога працівника ДАІ вийти з автомобіля часто стає предметом конфлікту на дорозі. Чи справді водій не зобов’язаний виходити з авто та чи вправі працівник ДАІ його до цього примусити? Конфліктні питання роз’яснили спеціалісти Департаменту Державтоінспекції МВС.

Працівник ДАІ має право вимагати від водія вийти з транспортного засобу. Проте не в усіх випадках, а лише якщо це передбачено п. 27.4 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, затвердженої наказом МВС від 27.03.2009 р. № 111.

Тож для розмови з водієм працівник ДАІ може запросити його вийти з автомобіля:

  • з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
  • коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;
  • коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
  • в інших випадках, коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

При цьому водії транспортних засобів зобов’язані виконувати розпорядження працівників міліції, у тому числі Державтоінспекції, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами. Тож якщо вимога працівника ДАІ в конкретному випадку є законною, її невиконання може розцінюватися як перешкоджання здійсненню повноважень міліції, для припинення яких працівникам міліції надано право вимагати від громадян і службових осіб припинення таких дій.

Лист Департаменту Державтоінспекції МВС від 18.09.2013 р. № 4/3-8835

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»