Сьогодні, 15 грудня, набрав чинності Закон № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

Для кожного процесуального кодексу передбачено особливості введення норм у дію. Закон містить по три розділи прикінцевих і перехідних положень, які регламентують порядок розгляду вже поданих касаційних скарг і заяв про перегляд, а також порядок передання справ. До того ж урегульовано питання перегляду рішень у кримінальному процесі.

15 грудня є днем початку роботи Верховного Суду як єдиної касаційної інстанції. Верховний Суд України та касаційні суди припиняють свою діяльність зі здійснення правосуддя та розпочинають процес передання справ. Касаційні скарги розглядатиме або Велика палата ВС, або касаційні суди залежно від того, чи були розбіжності з висловленими правовими позиціями.

Згідно з Перехідними положеннями Закону, касаційні скарги (подання) на судові рішення, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності новими редакціями, передаються до касаційних судів і розглядаються з початку за новими правилами. Заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України,  розгляд яких не закінчено до 15 грудня, передаються до касаційних  судів і розглядаються з початку колегією в складі трьох або більше непарної кількості суддів за старими правилами. Такі заяви розглядаються без повідомлення й виклику учасників справи, якщо суд, виходячи із обставин справи, не прийме рішення про інше.

Норми стосовно визначення юрисдикції Вищого суду з питань інтелектуальної власності вводяться в дію з дня, наступного за днем опублікування головою Вищого суду з питань інтелектуальної власності в газеті «Голос України» повідомлення про початок роботи суду. Нагадаємо: суд утворено Указом Президента, охочі стати суддями повинні були подати документи до 15 грудня.

Крім того, у «Голосі України» ДСА повинна опублікувати повідомлення про початок функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів — через 30 днів будуть уведені в дію норми Закону стосовно цього реєстру. Також ДСА повинна опублікувати оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка розпочне функціонувати через 90 днів із дня опублікування.

Зазначимо, що до Цивільного процесуального, Господарського процесуального кодексів і Кодексу адміністративного судочинства, викладених у новій редакції, уже внесено зміни, які наберуть чинності через 3 місяці. Зміни внесено Законом щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів, який було прийнято 7 грудня.

 

 

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»