Нагадаємо, що бартерна (товарообмінна) операція —  господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору (пп. 14.1.10 ПКУ).

Водночас відповідно до ст.ст. 715 та 716 ЦКУ, за договором міни (бартеру) кожна зі сторін договору:

  • зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар;
  • є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін.

До договору міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, договір контрактації чи інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов’язання.

Об’єктом оподаткування у підприємців-загальносистемників є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами.

Зважаючи на це, ГУ ДФС у Дніпропетровській області зауважило: обмежень на здійснення бартерних операцій (взаємозаліків) підприємцями-загальносистемниками, які знаходяться на загальній системі оподаткування, законодавством України не передбачено. Звідси — такі підприємці мають право здійснювати бартерні операції.

На противагу цьому додамо, що єдинники 1–3 груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) винятково в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Тобто для єдинників бартер під забороною (п. 291.6 ПКУ).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»