Мін’юст запровадив механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, який унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі, оскільки реєстратор просто фізично не зможе цього зробити. Про це повідомила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова.

«Однією з головних причин виникнення конфліктів в аграрному секторі є існування подвійних договорів оренди землі. Ситуації, коли двоє орендарів заявляють про свої права на одну й ту ж ділянку, й обидва показують документи на неї, на жаль, не рідкість», — зазначила Олена Сукманова.

За її словами, перед тим, як оформити будь-який договір оренди землі, реєстратор повинен пересвідчитися, що право оренди землі не було зареєстровано у відділі земельних ресурсів, де до 2013 року реєстрували відповідні договори.

«Для перевірки реєстратор зобов’язаний надіслати запит у Держгеокадастр й отримати відповідь, що ділянка не орендується, відсканувати її та внести в реєстр. Але на практиці реєстратори або не направляють запит, або не дочікуються відповіді, а то й не знають, що така відповідь повинна бути надана, і повторно реєструють договір оренди земельної ділянки, яка вже в оренді», — зазначила заступник міністра.

За словами Олени Сукманової, більше не потрібно сподіватися на порядність, законослухняність і педантичність реєстраторів, оскільки вони змушені будуть витримати процедуру, хочуть вони цього чи ні.

«Окрім того, це технічне нововведення є черговим кроком Мін’юсту в боротьбі з тими, хто захоплює агропідприємства. Автоматичний обмін даними між реєстрами звузить можливість для рейдерських захоплень, адже саме подвійні договори оренди часто використовуються рейдерами як інструмент старту атаки на фермерські господарства», — завважила заступник міністра.

За даними Мін’юсту

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»