Якщо підприємством здійснюється списання втрат, що виникли під час транспортування продукції (зерна), така продукція (зерно) не може бути використана в межах господарської діяльності підприємства.

Тож, якщо під час придбання такої продукції (зерна) суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, підприємство, відповідно до п. 198.5 ПКУ, повинно не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому відбувається її списання, скласти й зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну та здійснити нарахування податкових зобов’язань із ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання такої продукції (зерна).

Цей висновок укотре зробила ДФСУ в ІПК від 03.11.2017 р. № 2502/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Водночас у підкатегорії 101.04 системи «ЗІР» у контролерів є дещо інше роз’яснення, у якому вони повідомляють:

...при списанні в межах норм природного убутку товарів, під час придбання яких суми ПДВ були віднесені до податкового кредиту та які втратили товарний вигляд, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються (за умови, якщо вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, що підлягає оподаткуванню). В інших випадках — ПДВ нараховується за основною ставкою.

Як відомо, у березні 2017 року чимала кількість норм природного убутку була скасована. Тож тепер контролери вирішили нараховувати компенсаційні податкові зобов’язання на всі втрачені товари, у т.ч. втрачені в межах норм природного убутку.

Своєю чергою, щодо використання норм природного убутку продукції (зерна) під час транспортування такої продукції (зерна) ДФС повідомляє, що порушене питання не належить до її компетенції.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»