Податківці наголошують: якщо нерезидент планує здійснювати операції з постачання товарів/послуг на митній території України, то він зобов’язаний отримати статус постійного представництва нерезидента та за своїм місцезнаходженням зареєструватися платником ПДВ в обов’язковому порядку в разі, якщо загальний обсяг оподатковуваних операцій із постачання товарів/послуг протягом останніх 12-ти календарних місяців перевищує 1 млн грн (ІПК від 30.10.2017 р. № 2439/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Обов’язок щодо нарахування та сплати ПДВ-зобов’язань у такого постійного представництва нерезидента виникає з дня, наступного за граничним днем, який установлений для подання реєстраційної заяви, тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій із постачання товарів/послуг понад 1 млн грн.

До дати реєстрації постійного представництва нерезидента платником ПДВ особою, відповідальною за нарахування та сплату податкових зобов’язань із ПДВ до бюджету в разі постачання послуг нерезидентом (постійним представництвом) резиденту на митній території України, є резидент — отримувач таких послуг.

Водночас в ІПК від 31.10.2017 р. № 2455/6/99-99-15-02-02-15/ІПК контролери наголосили: якщо представництво нерезидента не провадить господарської діяльності в Україні та не підпадає під визначення «постійне представництво» із пп. 14.1.193 ПКУ, то воно не повинно реєструватися платником податку на прибуток, подавати декларацію з податку на прибуток підприємства та сплачувати податок на прибуток.

Відокремлений підрозділ іноземної компанії, організації, який не провадить господарської діяльності в Україні та не підпадає під визначення постійного представництва, стає на облік як платник, котрий зобов’язаний сплачувати податки та збори відповідно до ПКУ (пп. 2 п. 3.4 р. III Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588).

Ті відокремлені підрозділи юросіб-нерезидентів, які відповідають визначенню постійних представництв, до початку своєї господарської діяльності реєструються платниками податку на прибуток у контролюючих органах за своїм місцезнаходженням.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»