Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомила про своє несхвалення законопроектів «Про обіг криптовалют в Україні» (від 06.10.2017 р. № 7183) і «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні» (від 10.10.2017 р. № 7183-1).

Головні претензії регулятора до законопроектів спрямовані на термінологію, суть і держрегулювання криптовалют. Так, у Комісії зазначають, що використання терміна «криптовалюта» у законодавстві невиправдане, оскільки за своєю суттю це поняття є результатом фінансового інжинірингу, і валюта тут ні до чого. У зв’язку із цим більш доцільне використання терміна «криптоодиниця».

Крім того, чиновники вважають недоцільним запропоноване законопроектами жорстке регулювання, оскільки на етапі глобальної невизначеності в питанні статусу криптовалют регулювання має відбуватися шляхом легалізації фінансовим регулятором конкретної криптоодиниці. Критеріями для такого визнання мають бути характер і кількість сторін здійснюваних операцій, системи її обліку й інші ознаки.

Нагадаємо: розробники законопроекту № 7183 визначили криптовалюту як програмний код, що є об’єктом права власності, здатний виступати засобом обміну. Відомості про криптовалюту вносяться та зберігаються в системі блокчейн як облікові одиниці поточної системи у вигляді даних (програмного коду). Згідно із законопроектом, державне управління у сфері обігу криптовалюти покладається на НБУ. Водночас держава не нестиме жодних зобов’язань і гарантій, а також не відшкодовуватиме вартості криптовалюти в разі її знецінення або втрати з будь-яких інших причин.

Доопрацьований варіант ініціативи — законопроект № 7183-1 — пропонує не лише визначити правові межі бірж криптовалют і роботи майнерів (аж до нового пункту КВЕД), а й передбачити преференції користувачам ринку для стимулювання нової галузі — криптоекономіки. Сама ж криптовалюта, на думку авторів законопроекту, має стати фінансовим активом. Серед стимулів для розвитку галузі — пільгова тарифікація електроенергії для майнерів в індустріальних парках, а також спрощене оподаткування.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»