Спеціальне водокористування передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єктові для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»), наприклад, з метою отримання економічної вигоди від господарської діяльності з постачання питної води.

Господарська діяльність із постачання питної води, яку провадить суб’єкт господарювання, класифікується в розділі 36 Класифікації видів економічної діяльності КВЕД-2010 «Забір, очищення та постачання води» та включає в т.ч. операції із забору води з рік, озер, свердловин, очищення води для водопостачання, оброблення води для виробничих потреб, розподілення води водопроводами, транспортом або іншими засобами.

Операції, які виконуються саме власниками дозвільного документа з використанням водного об’єкта у випадку питної води об’єднуються визначенням терміна «виробництво питної води» — забір води із джерел питного водопостачання та/або доведення її якості до вимог на питну воду (ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»). Своєю чергою, операції з постачання або транспортування питної води власниками дозволів на спеціальне використання води на практиці можуть і не виконуватися.

Податківці в ІПК від 01.11.2017 р. № 2472/6/99-99-12-02-03-15/ІПК зазначили: із 2018 року норма п. 255.3 ПКУ визначатиме об’єкт оподаткування рентною платою як фактичний обсяг води, що обліковується як результат водозабору та водопідготовки, наприклад, очищення або оброблення до встановлених для відповідного водного об’єкта нормативних вимог споживання.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»