Продавцем — платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за договором були визначені податкові зобов’язання з ПДВ. Надалі за домовленістю сторін попередня (авансова) оплата зараховується в рахунок оплати товару іншої номенклатури чи повертається на поточний рахунок покупця.

У такому разі продавець — платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, і зменшити нараховану суму податкових зобов’язань із ПДВ.

Водночас на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати, отриманої за один товар, який було поставлено, у рахунок оплати за товар іншої номенклатури, продавець — платник ПДВ повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ і скласти податкову накладну на суму попередньої оплати за іншим договором («перша подія»), та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ строк. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є для покупця товарів/послуг підставою для віднесення суми податку, зазначеної в ній, до податкового кредиту.

Це роз’яснення надала ДФСУ в ІПК від 20.10.2017 р. № 2322/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Утім контролери не беруться роз’яснювати моменти щодо реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, з дати складання яких минуло понад 1095 днів. За таких обставин податківці пропонують звертатися безпосередньо до Міністерства фінансів України.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»