Оподаткування доходів фізосіб регламентується р. IV ПКУ. Об’єктом оподаткування фізособи-резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого не включається, зокрема, сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом (пп. 165.1.37 ПКУ).

Але чи можна цю норму застосувати до кваліфікаційного іспиту адвоката?

Фахівці ДФС в ІПК від 13.10.2017 р. № 2230/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, посилаючись на ст.ст. 8 та 9 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076, зазначили: кваліфікаційний іспит є атестуванням особи, яка виявила бажання стати адвокатом. Кваліфікаційний іспит полягає у виявленні теоретичних знань у галузі права, історії адвокатури, адвокатської етики особи, котра виявила бажання стати адвокатом, а також у виявленні рівня її практичних навичок й умінь у застосуванні закону.

Тож, оскільки проходження кваліфікаційного іспиту та стажування фізособою, яка виявила бажання стати адвокатом, полягає у виявленні її теоретичних знань у галузі права, практичних навичок й умінь у застосуванні закону, готовності самостійно провадити адвокатську діяльність, а не набуття такою особою нових і/або вдосконалення раніше набутих компетентностей у межах професійної діяльності (підвищення кваліфікації), то сума внесків, яка сплачується юрособою на користь кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо й обкладається ПДФО на загальних підставах.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»