Податківці розглянули ситуацію, за якої згідно з договором поруки підприємство 1 (платник) зобов’язується замість підприємства 2 (покупець) здійснювати оплату підприємству 3 (постачальник) за спожиту покупцем електричну енергію.

Контролери зауважують: безпосереднім споживачем електроенергії є не платник, а покупець. Відповідно, законодавчі підстави для складання постачальником ПН і реєстрації її в ЄРПН на платника відсутні. У цьому випадку платник є особою, яка здійснює оплату за електроенергію, але не є її споживачем, а постачальник є особою, що отримує від третьої особи (платника) оплату за поставлену покупцеві електроенергію. Отже, постачальник зобов’язаний скласти ПН та зареєструвати її в ЄРПН на покупця, який є безпосереднім споживачем електричної енергії.

При цьому, у разі якщо згідно з умовами цивільно-правового договору покупцем не здійснюється оплата постачальнику за спожиту ним електроенергію, то законодавчі підстави для віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту за такою ПН у покупця відсутні.

ІПК ДФС від 11.10.2017 р.
№ 2210/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»