Операція з безоплатного передання товарів для платника ПДВ, який здійснює таке передання, є об’єктом обкладення ПДВ й оподатковується в загальновстановленому порядку, крім випадків, коли така операція не звільнена від обкладення ПДВ відповідно до норм ПКУ. Тому при здійсненні такої операції п. 198.5 ПКУ не застосовується, а податковий кредит, сформований платником ПДВ під час придбання товарів, що передаються, не коригується.

Водночас якщо мінімальна база обкладення ПДВ (згідно з п. 188.1 ПКУ) перевищує суму постачання товарів/послуг/необоротних активів, то постачальник (продавець) — платник ПДВ має донарахувати податкові зобов’язання на суму такого перевищення, скласти й зареєструвати в ЄРПН 2 податкові накладні:

  • одну — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • іншу — на суму, розраховану виходячи з перевищення мінімальної бази обкладення ПДВ над фактичною ціною.

У разі якщо платник ПДВ використовує товари/послуги, придбані з «вхідним» ПДВ, в операціях із постачання товарів/послуг благодійним організаціям, які відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ звільнені від обкладення ПДВ, то такий платник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ за цими товарами/послугами, виходячи з вартості їх придбання.

Отже, при проведенні операцій із безоплатного передання товарів нараховуються податкові зобов’язання лише раз на підставі відповідних норм ПКУ залежно від наведених вище умов операції.

Таке позитивне роз’яснення вкотре надали податківці в ІПК Офісу великих платників податків ДФС від 11.10.2017 р. № 2204/ІПК/28-10-01-03-11.

Крім того, у цій ІПК контролери зазначили: у графах 8 та/або 9 податкової накладної вказується загальна вартість/загальна частина вартості товару/послуги/необоротного активу, на яку нараховуються компенсуючі ПДВ-зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ залежно від розміру ставки (20% чи 7%), яка нарахована під час їх придбання.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»