Для заставодавця операції з передання банку у власність заставленого майна в рахунок погашення заборгованості перед таким банком розцінюються як операції з постачання такого майна. При цьому якщо заставодавець є зареєстрованим платником ПДВ, цей заставодавець зобов’язаний визначити податкові зобов’язання за такою операцією та скласти податкову накладну, яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.

Своєю чергою, для банківської установи (заставоутримувача) операція з оприбуткування об’єкта застави на баланс (у разі звернення стягнення на предмет застави шляхом набуття на нього права власності) розглядається податковим законодавством як операція з придбання такого майна.

Відповідно до п. 189.15 ПКУ, у разі постачання (продажу, відчуження іншим способом) банками й іншими фінансовими установами майна, набутого ними у власність унаслідок звернення стягнення на таке майно, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна. Водночас ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність. У разі придбання майна в платника податку ціна придбання визначається з урахуванням ПДВ.

ІПК ДФСУ від 10.10.2017 р.
№ 2191/6/99-95-42-03-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»