Застосування відповідальності у ЗЕД визначено в р. VI Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ (даліЗакон № 959).

Упущена вигода — це дохід або прибуток, який міг би одержати суб’єкт ЗЕД у разі здійснення зовнішньоекономічної операції та який він не одержав унаслідок дії обставин, що не залежать від нього, якщо розмір його передбачуваного доходу чи прибутку можна обґрунтувати.

Одним із видів відповідальності у ЗЕД є майнова відповідальність, яка застосовується у формі матеріального відшкодування прямих, побічних збитків, упущеної вигоди, матеріального відшкодування моральної шкоди, а також майнових санкцій (ст. 33 Закону № 959).

Якщо порушення суб’єктами ЗЕД або іноземними суб’єктами господарської діяльності цього або пов’язаних із ним законів України призвели до виникнення збитків, втрати вигоди та/або моральної шкоди в інших таких суб’єктів або держави, суб’єкти, що порушили закон, несуть матеріальну відповідальність у повному обсязі.

Податківці в ІПК від 09.10.2017 р. № 2180/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зробили висновок, що відшкодування упущеної вигоди на підставі зовнішньоекономічного договору не належить до штрафної санкції (неустойки).

До того ж вони повідомили, що для цілей визначення різниці, на яку згідно з пп. 140.5.11 ПКУ збільшується фінансовий результат до оподаткування, суми відшкодування упущеної вигоди, сплачені за зовнішньоекономічним договором на користь нерезидента, не враховуються.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»