Податківці надали деякі роз’яснення щодо підстав проведення перевірок.

Так, зважаючи на пп. 78.1.4 ПКУ, контролери вправі проводити перевірки також і з інших питань, які безпосередньо не зазначені в запиті, та, відповідно, вимагати під час проведення таких перевірок надання документів або їх копій та інформації, що стосується інших податків, по яких у письмовому запиті відсутня інформація про встановлення недостовірності даних у деклараціях.

Податківці пояснюють це тим, що:

  • по-перше, ПКУ не містить на це прямої заборони (як, наприклад, під час проведення перевірки на підставі пп. 78.1.19 ПКУ);
  • по-друге, пояснення й документальні підтвердження, надані платником податків на запит, можуть також містити інформацію, яка свідчитиме про недостовірність інших даних, зазначених в інших деклараціях із цього податку чи з інших податків.

Так само, на думку фахівців ДФСУ, контролери мають право на підставі пп. 78.1.1 ПКУ проводити документальні позапланові перевірки щодо операцій платника податків і третіх осіб, не вказаних у запиті, але які стосуються операції, зазначеної в запиті.

Водночас фіскали наголосили: відповідно до усталеної судової практики, відсутність або неповнота посилань на конкретні пункти ПКУ не повинні розглядатися як підстава для визнання наказу протиправним, якщо зі змісту такого наказу видається за можливе ідентифікувати передбачену законодавством фактичну підставу для призначення відповідної перевірки.

ІПК ДФСУ від 03.10.2017 р.
№ 2111/6/99-99-14-03-03-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»