ДФСУ зробила вельми зухвале зауваження: «можливості складення платником ПДВ розрахунку коригування на зменшення нарахованих податкових зобов’язань у разі повернення неплатнику частини попередньої (авансової) оплати ПКУ не передбачено».

За словами контролерів, на такий умовивід їх наштовхнули положення п. 192.2 ПКУ. Відповідно до цього пункту, зменшення суми податкових зобов’язань постачальника під час зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату такого постачання, дозволяється лише в разі повернення раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості.

Таке роз’яснення ДФСУ надала в ІПК від 29.09.2017 р. № 2079/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

На наше переконання, така позиція контролерів абсолютно безпідставна. Адже у цій ситуації можливість зменшення податкових зобов’язань із ПДВ слід пов’язувати з відсутністю постачання, а не з коригуванням на підставі п. 192.2 ПКУ.

До того ж раніше контролери не були такими категоричними й дозволяли коригувати податкові зобов’язання (див., наприклад, роз’яснення ГУ ДФС у Тернопільській області).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»