Боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Наслідками переведення боргу є вибуття первинного боржника із зобов’язання, вступ до зобов’язання нового боржника та збереження в повному обсязі змісту зобов’язання в разі зміни його суб’єктного складу.

Стосовно правомірності проведення зовнішньоекономічних операцій, що здійснюються за договорами переведення боргу, слід зважати на те, що розрахунки за експортно-імпортними операціями регулюються нормами ЦКУ, а також спеціальним законодавством.

Зокрема Закон № 185 регулює не всі експортно-імпортні операції, а винятково експорт на умовах відстрочки платежу й імпорт на умовах відстрочки постачання.

Податківці в роз’ясненні з розділу модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ повідомили: у разі укладення між двома резидентами договору про переведення боргу до нового боржника перейде зобов’язання щодо оплати раніше імпортованого товару, проте після проведення розрахунків із нерезидентом у нового боржника будуть відсутні підстави для завершення імпортної операції.

Отже, укладення між двома резидентами договору про переведення боргу за зовнішньоекономічним контрактом суперечить вимогам валютного законодавства.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»