Під час здійснення операцій із постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД платник ПДВ відповідно до п. 45 підрозділу 2 р. XX ПКУ застосовує тимчасовий режим звільнення від обкладення ПДВ і має можливість відмовитися від нього чи призупинити його застосування на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання до контролюючого органу відповідної заяви.

У період, на який платник ПДВ призупинив застосування режиму звільнення від обкладення ПДВ (відмовився від такого режиму), такий платник податку застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ. При цьому після закінчення строку, на який було призупинено застосування режиму звільнення від обкладення ПДВ (на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку), такий платник податку повинен нарахувати податкові зобов’язання/сформувати податковий кредит (за операціями, що були здійснені в період застосування ним касового методу), які були не нараховані/не сформовані у зв’язку із застосуванням касового методу.

Отже, на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку платник податку повинен сформувати податковий кредит за товарами/послугами, котрі були отримані та не сплачені в період застосування касового методу. У разі якщо такі товари/послуги призначаються для використання/використовуються в неоподатковуваних операціях/негосподарській діяльності, платник податку зобов’язаний за такими товарами/послугами нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ (окрім товарів/послуг, придбаних до дати набрання чинності п. 45 підрозділу 2 р. XX ПКУ).

При цьому податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ нараховуються у звітному (податковому) періоді, у якому було зареєстровано в ЄРПН відповідну «вхідну» податкову накладну, а для підприємств, які застосовують касовий метод, — у звітному (податковому) періоді, у якому була здійснена оплата (надано інші види компенсації) товарів/послуг або втрачено право на застосування касового методу податкового обліку.

Такі зауваження зробила ДФСУ в ІПК від 21.09.2017 р. № 2024/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Цікаво, що у самому Податковому кодексі немає вимоги щодо застосування касового методу обліку податкових зобов’язань і податкового кредиту в разі призупинення застосування вугільної ПДВ-пільги. Тож із зазначеними умовиводами податківців у цій консультації ми погодитися не можемо.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»