Позивач (працівник) у квітні 2015 року був звільнений із роботи у зв’язку з призовом на військову службу на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП та вважає таке звільнення незаконним, оскільки він був призваний на військову службу на час дії в Україні особливого періоду.

Відповідач (держпідприємство), заперечуючи проти позову, посилався на те, що на момент видання наказу про звільнення позивача із займаної посади діяла редакція п. 3 ст. 36 КЗпП, про що є роз’яснення Державної інспекції України з питань праці від 17.04.2015.

У разі призову працівника на строкову військову службу трудовий договір розривається на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП. Крім того, позивач звернувся до адміністрації заводу із заявою, у якій просив звільнити його саме на цій підставі.

Суд, розглянувши позов, зазначив, що на момент припинення трудових відносин із позивачем нормами КЗпП не передбачалося можливості збереження робочого місця за працівниками, що проходять строкову військову службу. Пізніше до ч. 3 ст. 119 КЗпП були внесені зміни, та гарантії щодо збереження робочого місця за працівниками розповсюджувалися й на осіб, призваних на строкову військову службу.

Гарантії по збереженню місця роботи (посади), середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, були передбачені в ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» і почали діяти з 08.02.2015 відповідно до Закону України від 15.01.2015 р. № 116-VІІІ.

Суд зазначив, що позивач був призваний на військову службу саме під час дії особливого періоду, і на нього поширюються гарантії та компенсації відповідно до ст. 119 КЗпП для працівників, які залучаються до виконання військових обов’язків.

До того ж суд визнав поважними причини пропуску особою строку звернення до суду у зв’язку з перебуванням на військовій службі, знаходженням на казарменому положенні та поновив його (рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.09.2016 у справі № 161/8802/16-ц). Рішення суду першої інстанції залишили в силі апеляційний суд та ВССУ (ухвала ВССУ від 11.09.2017).

За повідомленням Управління Держпраці
у Хмельницькій області

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»