У цій ситуації свідки події повинні діяти таким чином:

  • перший крок — терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, за потреби забезпечити його доставку до лікувально-профілактичного закладу;
  • другий крок — викликати поліцію.

Керівник структурного підрозділу, де трапилася бійка, повинен невідкладно зафіксувати всі обставини події  в доповідній записці на ім’я керівника підприємства, бажано із зазначенням свідків.

Далі необхідно отримати письмові пояснення від учасників бійки. Письмові пояснення важливі насамперед для з’ясування причин конфлікту. Водночас вони потрібні й при визначенні відповідальності. Якщо учасник (учасники) бійки відмовляються від надання письмових пояснень, слід скласти відповідний акт.

У разі якщо отримані працівником тілесні ушкодження призвели до тимчасової чи постійної втрати працездатності, постає запитання: чи підпадає бійка під категорію нещасних випадків  виробничого характеру?

Нині в Україні діє Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1232 (даліПорядок № 1232).

Обставинами, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний із виробництвом, і складається акт за формою Н-1, зокрема, визначено заподіяння тілесних ушкоджень іншою особою або вбивство потерпілого під час виконання чи у зв’язку з виконанням ним трудових (посадових) обов’язків або дій в інтересах підприємства незалежно від початку досудового розслідування, крім випадків з’ясування потерпілим та іншою особою особистих стосунків невиробничого характеру, що підтверджено висновком компетентних органів (пп. 16 п. 15 Порядку № 1232).

Таким чином, залежно від обставин, що призвели до бійки, нещасний випадок можна кваліфікувати і як такий, що пов’язаний із виробництвом, і як непов’язаний.

На підприємстві складають наказ про накладення дисциплінарного стягнення на працівника, який спричинив бійку, порушив дисципліну на підприємстві. За порушення трудової дисципліни КЗпП передбачає дисциплінарну відповідальність у  формі догани або звільнення.  Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під підпис. Якщо працівник відмовляється ознайомитися з наказом про стягнення, оформлюють відповідний акт.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»