Підприємство займається госпдіяльністю з передання власного чи орендованого нерухомого майна в оренду й експлуатацію. Водночас воно надає в оренду частину будівлі, що розташована на земельній ділянці, яка належить йому на праві власності. Решта розташованої на цій земельній ділянці будівлі не використовується (перебуває на консервації), тобто частина земельної ділянки не використовується в господарській діяльності.

Підприємство має намір перейти на спрощену систему оподаткування, у зв’язку із чим, посилаючись на вимоги пп. 4 п. 297.1 ПКУ, адресувало податківцям запит із проханням роз’яснити використання права на звільнення платників єдиного податку від сплати земельного податку за земельну ділянку, у т.ч. у разі надання в оренду частини будівлі, що розташована на цій земельній ділянці, та як у таких випадках заповнюється колонка 8 «Площа земельної ділянки» податкової декларації з плати за землю.

Податківці зазначають, що для цілей оподаткування, а саме — підтвердження підстав для звільнення від сплати земельного податку в договорі найму будівлі чи іншої капітальної споруди (їх окремої частини) сторони мають визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві.

Тому звільнення від сплати земельного податку, передбачене пп. 4 п. 297.1 ПКУ, поширюється на підприємство за умови використання ним земельної ділянки для провадження господарської діяльності, а, беручи до уваги вид господарської діяльності підприємства, — у разі надання в оренду належного йому нерухомого майна (або його частини) разом із земельною ділянкою, на якій воно розташовано, за укладеними та зареєстрованими у визначеному порядку цивільно-правовими угодами.

Щодо прибудинкової території, то від оподаткування звільняється та площа земельної ділянки, яка вказана в договорі оренди.

Водночас за земельну ділянку (її частину), що не використовується в господарській діяльності, земельний податок сплачується платником на загальних підставах.

Під час заповнення декларації з плати за землю в колонці 8 зазначається лише та площа земельної ділянки, яка не використовується в господарській діяльності й оподатковується на загальних підставах.

При цьому відповідно до п. 46.4 ПКУ в доповненні до такої декларації вказується інформація щодо частини земельної ділянки, на яку поширюється дія пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ, з наведенням підстав, а в рядку 11 р. III цієї декларації прописується кількість аркушів, на яких ця інформація викладена.

ІПК ДФС від 15.09.2017 р.
№ 1972/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»