Контролери нагадують про можливість окремих категорій фізичних осіб — резидентів скористатися податковою знижкою.

ГУ ДФС у Черкаській області про податкову знижку з іпотечного житлового кредитування

Відповідно до пп. 166.3.1 та п. 175.1 ПКУ, платник податку має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валюті, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

Податківці наголошують: право на податкову знижку за іпотечним кредитуванням виникає в разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Згідно з п. 175.4 ПКУ, право на включення до податкової знижки суми, розрахованої відповідно до ст. 175 ПКУ, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10-ти послідовних календарних років починаючи з року, у якому:

  • об’єкт житлової іпотеки придбавається;
  • збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання.

У разі якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення понад 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до податкової знижки за новим іпотечним житловим кредитом виникає в платника податку після повного погашення основної суми та процентів попереднього іпотечного житлового кредиту.

У випадку якщо сума одержаного фізичною особою іпотечного житлового кредиту перевищує суму, витрачену на придбання (будівництво) предмета іпотеки, до складу витрат включається сума відсотків, сплачена за користування іпотечним кредитом у частині, витраченій за цільовим призначенням (п. 175.5 ПКУ).

Крім того, відповідно до пп. 166.3.8 ПКУ фізична особа має право включити до податкової знижки суми витрат, які пов’язані зі сплатою видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у т.ч. на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, і процентів за ним.

Для реалізації права на податкову знижку необхідно подати до ДПІ за місцем податкової адреси (реєстрації) декларацію про майновий стан і доходи. Граничний строк подання декларації для реалізації права на податкову знижку за 2016 рік — 31 грудня 2017 року.

ГУ ДФС у Черкаській області про податкову знижку на навчання

Керуючись пп. 166.3.3 ПКУ, платник ПДФО має право включити до податкової знижки в зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Така сума не може перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн, у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожен повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року (у 2016 році — 1930).

Граничний строк подання декларації для реалізації права на податкову знижку за 2016 рік (оплата за 2-й семестр 2015/2016 навчального року та 1-й семестр 2016/2017 навчального року) — 31 грудня 2017 року.

Декларацію для реалізації права на податкову знижку за 2017 рік (оплата за 2-й семестр 2016/2017 навчального року та 1-й семестр 2017/2018 навчального року) слід буде подати у 2018 році, до 31 грудня.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»