Яким чином оподатковується дохід, отриманий фізособою від продажу права вимоги на нерухоме майно у вигляді житлового приміщення в будинку, будівництво якого не завершено та не здано в експлуатацію?

На це запитання податківці надали відповідь у підкатегорії 103.02 системи «ЗІР».

Термін «інвестиційний актив» не охоплює інших різновидів інвестицій, а тому не може бути поширений на кошти інвестора-фізособи, що залучені для будівництва житлового приміщення з метою отримання у власність попередньо обумовленого в договорі приміщення.

Отже, з метою оподаткування доходів фізособи, отриманих від операції уступки права вимоги, не можна застосовувати норми пп. 170.2.7 ПКУ.

Оскільки предметом договору про придбання прав в інвестиційному договорі не є перехід права власності на нерухоме майно, то доходи, одержані фізичною особою, яка відчужує таке право внаслідок укладання договору, не підпадають під положення ст. 172 ПКУ.

Відповідно до п. 2 ст. 331 ЦКУ,  право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. У разі якщо право власності на нерухоме майно, згідно із законом, підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту його державної реєстрації.

Зважаючи на положення ЦКУ, немає законодавчих підстав на оформлення права власності на нерухомість у вигляді житлового приміщення, якщо не завершено будівництво будинку, у якому воно знаходиться, та його не здано в експлуатацію.

Таким чином, договір уступки права вимоги на недобудоване житлове приміщення є не договором купівлі-продажу нерухомості, а за своєю сутністю є договором купівлі-продажу рухомого майна у вигляді матеріалів, обладнання тощо, що були використані в процесі такого будівництва, та підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ (5%).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»