13 вересня п.р. відбулося засідання Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики. На порядку денному було дуже важливе питання щодо невідкладного внесення змін до ПКУ стосовно зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проводила засідання Голова Комітету Ніна Южаніна, участь брав і Президент ВГО «Асоціація платників податків України» Грігол Катамадзе.

Відповідна інформація розміщена на сайті Асоціації платників податків України (далі — АППУ).

Завважувалося, що запровадження з 1 липня 2017 року механізму зупинення реєстрації податкових накладних створило проблеми як для покупців, котрі не мають можливості сформувати податковий кредит у відповідному періоді та при цьому якось вплинути на ситуацію, так і для продавців у частині невиконання своїх договірних зобов’язань перед контрагентами.

До АППУ вже звернулося понад 100 підприємств із різних регіонів України, які безпосередньо зіштовхнулися з блокуванням податкових накладних свого підприємства.

Серед них:

  • у 65% підприємств «паралізовано» ведення повноцінної господарської діяльності, а в окремих випадках — узагалі припинено;
  • у 58% підприємств були випадки збою роботи Кабінету платника податків, унаслідок чого повідомлення про блокування надходили зі значною затримкою;
  • 50% опитуваних підприємств скаржаться на те, що Комісією ДФС України під час розгляду їх пояснень і наданих ними документів узагалі не був дотриманий строк 5 робочих днів;
  • 58% платників податків скаржаться на те, що фіскальним органом не зазначається порушення конкретного критерію ризику (наказ Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567), що змушує платників податків надалі подавати копії підтверджуючих документів, які знову ж не задовольняють Комісію ДФС України.

АППУ вважає, що діючий механізм блокування податкових накладних має бути невідкладно призупинений та продовжений у тестовому режимі, а також негайно доопрацювати Критерії блокування податкових накладних, ураховуючи пропозиції експертів і бізнесу.

Виходячи з розміщеної на сайті АППУ таблиці до проекту Закону України «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних» запропоновано, зокрема:

1. Повернути тестовий режим функціонування системи зупинення реєстрації податкових накладних, визначивши при цьому окремі особливості, необхідні для недопущення зупинення автоматичного відшкодування ПДВ.

2. Упровадити направлення платнику першої квитанції з повідомленням, що направлену ним до ДФС податкову накладну доставлено.

3. Опрацьовувати податкову накладну на відповідність блокувальним критеріям упродовж 8 годин від часу, зафіксованого в першій квитанції.

4. На період тестового режиму блокувальні критерії визначатиме ДФСУ.

5. Якщо податкова накладна відповідає встановленим критеріям, то платнику надсилається друга квитанція, у якій визначатимуть критерій, який спрацював, та які документи необхідно надати.

6. Відвести платнику 10 робочих днів (відлік розпочинається від часу отримання квитанції про те, який критерій спрацював) на подання в електронній формі письмових пояснень і документів.

7. Призупинити дію норми щодо безумовного податкового кредиту для податкових накладних, які відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків і по яких платник не подасть документи для розгляду на предмет зняття з податкової накладної статусу ризикованої.

8. Зареєструвати всі податкові накладні, реєстрації яких було зупинено з 1 липня 2017 року, крім тих, за якими платниками нічого не було зроблено для їх розблокування, — не подано документів до ДФСУ для прийняття позитивного рішення ДФСУ або не оскаржено негативне рішення ДФСУ в адміністративному чи судовому порядку

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»