Правовідносини щодо нарахування та сплати орендної плати регулюються договором про оренду з урахуванням норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Проте для підтвердження господарської операції з надання та отримання послуг з оренди майна протягом звітного періоду договору про оренду недостатньо, тому необхідне складання окремого первинного документа.

Для здійснення орендних платежів зазвичай складається акт наданих послуг, який є підставою для розрахунків, порядок яких визначається договором про оренду, та підписується посадовими особами орендодавця й орендаря. При цьому якщо умовами договору про оренду встановлено окремий первинний документ, який слугує підтвердженням для розрахунків із надання послуг (оренди майна), то складається первинний документ, визначений таким договором. Зокрема оформлений належним чином рахунок-фактура (інвойс) може слугувати підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарської операції з надання послуг (оренди майна) без складання акта наданих послуг лише в разі його оплати, що підтверджується відповідними документами.

Такий висновок зробив Мінфін у листі від 22.08.2017 р. № 35210-07/23-3364/2658.

Нагадаємо: таке роз’яснення Мінфіну не єдине. Раніше Мінфін уже повідомляв про можливість відображення в бухобліку господарської операції з постачання товарів, робіт (послуг) на підставі належним чином оформленого рахунка-фактури (інвойсу) без складання акта приймання-передачі — див. лист Мінфіну України від 16.02.2017 р. № 31-11410-06-5/4339.

Позицію редакції щодо цього ми виклали в матеріалі «Коли інвойс (рахунок-фактура) є первинним документом: роз’яснення від Мінфіну» газети № 44/2017.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»