Після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування Казначейство протягом 5-ти операційних днів має перерахувати таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника ПДВ та/або бюджетні рахунки в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до держбюджету (п. 200.13 ПКУ).

Водночас п. 55 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ встановлює: бюджетне відшкодування ПДВ здійснюватиметься в межах коштів, наявних на єдиному казначейському рахунку. Тобто якщо в Казначейства не буде коштів для повернення сум бюджетного відшкодування, то в установлений п. 200.13 ПКУ 5-денний строк суми бюджетного відшкодування платникам не перераховуватимуть.

Своєю чергою, вчасно не відшкодовані суми ПДВ повинні вважатися заборгованістю бюджету. На таку заборгованість має нараховуватися пеня в розмірі 120% облікової ставки НБУ, установленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення (п. 200.23 ПКУ).

Щоправда, контролери нерідко «забувають» про нарахування пені. Тож платникам ПДВ часто доводилося відстоювати своє право на таку пеню в суді. І, як свідчить практика, судові розгляди для платників закінчуються успішно.

Нещодавно з’явилося ще одне позитивне рішення, яким було задоволено позов платника ПДВ, зокрема, щодо обов’язку нарахування пені органами ДФС — див. постанову ВАСУ від 05.07.2017 р. № К/800/28547/13.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»