Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28, розділено поняття електроенергії (активної) та плати за перетікання реактивної електроенергії, визначаючи останню платою за послуги, а не за поставлений товар.

Тож із метою обкладення ПДВ операція з постачання електроенергії (активної) є операцією з постачання товару, а плата за перетікання реактивної електроенергії є платою за послуги.

При цьому платник ПДВ, який здійснює операції з постачання електричної енергії, визначає податкові зобов’язання з ПДВ за такими операціями по касовому методу з урахуванням отриманої плати за перетікання реактивної енергії як складової фізичних процесів передання, розподілу та споживання активної електричної енергії.

Якщо постачальник електроенергії отримує від покупця плату за перетікання реактивної електроенергії, то, зважаючи на те що плата за перетікання реактивної електроенергії визначається в гривнях і не має окремої одиниці обліку, під час заповнення податкової накладної за такою операцією в графі 4 зазначається «послуга», а графа 5 не заповнюється.

Таке роз’яснення надала ДФСУ в ІПК від 23.08.2017 р. № 1728/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

У цій же консультації контролери вкотре нагадали, що для визначення коду послуг згідно з ДКПП платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

За потреби визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»