Підприємство планує передати обладнання в строкове безоплатне користування без переходу права власності на підставі договору позички.

З метою обкладення ПДВ така операція не є об’єктом оподаткування в розумінні п. 185.1 ПКУ, оскільки ця операція не відповідає визначенню операцій із постачання товарів/послуг, наданому пп. 14.1.185 та пп. 14.1.191 ПКУ.

Щодо обкладення податком на прибуток, то ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають за операціями з передання активів у безоплатне строкове користування (позичку). Такі операції під час формування фінансового результату до оподаткування відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Але слід звернути увагу, що відповідно до пп. 140.5.9 і пп. 140.5.10 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема:

  • на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, унесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передання товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика в такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону), у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року;
  • на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізосіб), і платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 р. XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, унесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передання товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення п. 140.5.9 ПКУ.

ІПК ДФСУ від 23.08.2017 р.
№ 1709/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»