Волинські податківці на своєму офіційному сайті наголосили, що об’єктом обкладення ПДФО та військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ). Перелік оподатковуваних доходів наведений у ст. 164 ПКУ, перелік доходів, звільнених від оподаткування, — у ст. 165 ПКУ. Крім того, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Якщо фізособа отримує доходи не від податкового агента (а від іншої фізособи), вона зобов’язана включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок із таких доходів (пп. 168.2.1 ПКУ).

ПКУ не містить окремого поняття «вживаних товарів». Однак містить поняття «товари» — це матеріальні та нематеріальні активи, у т.ч. земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються в будь-яких операціях, крім операцій із їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПКУ).

Водночас продаж (реалізація) товарів — це будь-які операції, що здійснюються, зокрема, згідно з договорами купівлі-продажу й іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передання прав власності на такі товари за плату чи компенсацію незалежно від строків її надання.

Зважаючи на викладене вище, фахівці ДФС у Волинській області роз’яснили:

  • щодо ломбардних операцій — у разі неповернення грошових коштів у вигляді фінансового кредиту в строк, установлений договором, сума такого кредиту включається до оподатковуваного доходу платника податку й оподатковується на загальних підставах. Ломбард у такому випадку є податковим агентом;
  • щодо продажу рухомого майна в Інтернеті — такі доходи обкладаються ПДФО та військовим збором. Якщо покупцем майна є суб’єкт господарювання — він зобов’язаний утримати ПДФО та перерахувати його в бюджет. Якщо ж товар придбає фізособа — продавець зобов’язаний задекларувати такий дохід;
  • щодо здавання вторсировини, побутових відходів — сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, звільнена від оподаткування (пп. 165.1.25 ПКУ);
  • щодо продажу власної сільгосппродукції — доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, зібрана безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, установлених ЗКУ для ведення садівництва та/або для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, не обкладаються ПДФО та військовим збором.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»