Сума знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку винятково у випадку, якщо ця знижка має індивідуальний (персональний) характер.

На це звертають увагу податківці в ІПК від 19.08.2017 р. № 1678/10/ІПК/15-32-13-01-09.

Зважаючи на запит платника податків, було розроблено Програму «Е-ваучер», котра допомагає дрібним і середнім виробникам плодоовочевої продукції подолати фінансовий бар’єр під час купівлі якісних товарів і пропонує учасникам такого проекту придбання потрібних у господарстві матеріалів та товарів зі знижкою. Своєю чергою, щоб отримати знижку, потрібно оформити заявку на отримання «Е-ваучера», який надходить на мобільний телефон у вигляді СМС-повідомлення зі спеціальним кодом, за яким у встановлених магазинах можна придбати обраний товар за нижчою ціною, а саме — зі знижкою.

Під наданням «Е-ваучера» фізичним особам — підприємцям мається на увазі зменшення суми оплати за товар або послугу в розмірі та порядку, що встановлені правилами «Програми Е-ваучер». Водночас код товару, а також сума «Е-ваучера» установлюються для кожного учасника індивідуально згідно із цією Програмою. Учасник Програми отримує право на купівлю товару або послуги з моменту отримання СМС, яке має строк дії. Суму «Е-ваучера» не можна перевести в готівку чи перетворити на будь-який інший вид, крім такого, що обумовлений правилами цієї Програми. Учасник «Програми Е-ваучер» не може передавати ваучер іншій особі, у т.ч. — іншому учаснику Програми.

Підсумовуючи зазначене, за своєю правовою суттю знижка, надана за правилами «Програми Е-ваучер», є індивідуальною (персоніфікованою).

Водночас із метою оподаткування для фізичних осіб — підприємців — учасників Програми «Е-ваучер» придбання товарів або послуг зі знижками розглядається як частина безоплатно отриманих товарів (послуг). Водночас варто брати до уваги положення п. 4 ст. 632 ЦКУ, відповідно до якого, якщо ціна в договорі не встановлена та не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи зі звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи чи послуги на момент укладення договору.

Своєю чергою, згідно з п. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від провадження нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, котра отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»