Під час подання декларації з ПДВ до ДФС платник ПДВ має включити податкові зобов’язання по заблокованих ПН/РК і, відповідно, сплатити суму податку. Водночас відсутність зареєстрованого РК на зменшення суми ПДВ означатиме для продавця неможливість зменшення ПЗ із ПДВ.

У разі призупинення реєстрації ПН/РК контрагент-покупець не має права на включення суми ПДВ до податкового кредиту, зокрема й сума ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ не збільшується. Тому лише у випадку поновлення реєстрації ПН/РК у покупця виникає право на податковий кредит.

Такі висновки ДФС опубліковані на офіційному веб-сайті ГУ ДФС у Донецькій області (див. питання 5 і 7).

Цікаво, що у цій же публікації контролери зауважили: з 1 липня 2017 року зареєстрована ПН надає 100%-ве право підприємцю на податковий кредит без перевірок, як це було раніше.

Крім того, податківці згадали про штрафи. Так, штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК протягом строків, коли платник ПДВ має можливість відновити їх реєстрацію в ЄРПН (365 к.дн. + 5 р.дн.), не застосовуються. Оскільки ПН/РК реєструються в день, коли комісія прийняла позитивне рішення про реєстрацію, для розрахунку фактичного строку, протягом якого була зареєстрована ПН/РК, береться період із дати їх складання по дату їх призупинення.

Якщо комісія ДФСУ прийняла рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, такий документ лишається без реєстрації в ЄРПН, а розмір штрафу визначається залежно від дати, коли таку ПН/РК треба було зареєструвати.

Останнє зауваження податківців можна тлумачити так: у разі відмови в реєстрації ПН/РК на платника чекатиме 50%-й штраф, передбачений п. 1201.2 ПКУ. Та чи доцільно тут узагалі говорити про застосування штрафних санкцій. Адже ПН/РК, у реєстрації яких відмовлено, узагалі не можна розглядати як такі, що повинні бути зареєстровані в ЄРПН. Тому безглуздо до них застосовувати норми щодо граничних стоків реєстрації в ЄРПН, визначені п. 201.10 ПКУ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»