В умовах реформи міжбюджетних відносин і поглиблення процесу децентралізації влади з 1 січня 2017 року видатки на надання пільг із послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян включено до видатків місцевих бюджетів.

Однак, як часто прописують, норми й положення окремих законів України застосовуються в порядку та розмірах, установлених Урядом, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів.

Це, зокрема, стосується соціальних норм і нормативів користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, розмірів допомог, компенсацій тощо.

Своєю чергою, такі програми належать до державних програм соціального захисту населення та є державною гарантією. Отже, одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні в разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) у межах установлених норм (розмірів).

Зважаючи на це, згідно із ч.  6 ст. 48 БКУ бюджетні зобов’язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг і послуг зв’язку (у частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам із бюджету, на що, керуючись законами України, мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

У зв’язку із цим фінансування витрат на надання пільг окремим категоріям громадян здійснюється в межах установлених соціальних норм (нормативів) незалежно від обсягів коштів, передбачених у державному чи місцевих бюджетах на відповідний рік.

Лист Мінфіну від 06.06.2017 р.
№ 09010-20-10/16034

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»