Під час провадження транспортно-експедиторської діяльності на території України базою обкладення ПДВ в експедитора є вартість наданих транспортно-експедиторських послуг (винагорода експедитора) і вартість послуг із перевезення за умови, якщо перевізник є платником ПДВ. Якщо перевізник не є платником ПДВ, то вартість наданих таким перевізником послуг не збільшує базу обкладення ПДВ в експедитора під час надання транспортно-експедиторських послуг замовнику.

У разі отримання коштів від замовника чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення перевезення для замовника, залежно від того, яка із цих подій відбулася раніше, в експедитора виникає податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевезення та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг (це правило діє й у випадку, коли експедитор сам надає послуги з перевезення, й у випадку, коли експедитор залучає перевізника — платника ПДВ). Експедитор на дату виникнення податкових зобов’язань виписує податкову накладну замовнику перевезення, у якій окремими рядками відображає вартість експедиторських послуг і вартість послуг із перевезення.

Тобто таке правило щодо виникнення податкових зобов’язань і складання податкових накладних по таких операціях діє у випадку, коли експедитор сам надає послуги з перевезення, й у випадку, коли експедитор залучає платника ПДВ.

У разі якщо перевізник не є платником ПДВ, то вартість наданих таким перевізником послуг не збільшує базу обкладення ПДВ в експедитора під час надання транспортно-експедиторських послуг замовнику, та, відповідно, експедитор виписує податкову накладну лише на вартість винагороди.

Своєю чергою, акти виконаних робіт замовнику надаються експедитором на фактично надані транспортно-експедиторські послуги, у т.ч. на послуги перевезення за рахунок залучення перевізника — неплатника ПДВ.

ІПК ГУ ДФС у Днiпропетровськiй області
від 27.07.2017 р. № 1366/ІПК/04-36-12-01-16

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»