Якщо підприємством здійснюється списання втрат, що виникли під час транспортування продукції (наприклад, зерна), така продукція (зерно) не може бути використана у межах господарської діяльності підприємства.

Своєю чергою, у разі якщо під час придбання продукції (зерна) суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то підприємство відповідно до п. 198.5 ПКУ повинно не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому відбувається її списання, скласти й зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну та здійснити нарахування податкових зобов’язань із ПДВ за ставкою 20% виходячи з вартості придбання цієї продукції (зерна).

Такий висновок зробила ДФСУ в ІПК від 11.07.2017 р. № 1121/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Утім у підкатегорії 101.04 системи «ЗІР» у контролерів є дещо інше роз’яснення, у якому вони повідомляють: при списанні в межах норм природного убутку товарів, під час придбання яких суми ПДВ були віднесені до податкового кредиту та які втратили товарний вигляд, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються (за умови, якщо вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, що підлягає оподаткуванню). В інших випадках — ПДВ нараховується за основною ставкою.

Іще в березні 2017 року чимала кількість норм природного убутку була скасована (у т.ч. і постанова Державного комітету СРСР «Про затвердження норм природного убутку нафтопродуктів при прийманні, зберіганні, відпуску і транспортуванні» від 26.03.1986 р. № 40). Тож, мабуть, тепер контролери вирішили нараховувати компенсаційні податкові зобов’язання на всі втрачені товари, у т.ч. втрачені в межах норм природного убутку. Та ще й на радощах забули, що їх вартість може включатися до вартості готової продукції, яка обкладатиметься ПДВ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»