Із 01 січня 2017 року фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу господарських витрат амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів і нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів (пп. 177.4.6 ПКУ).

Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення, як: земельні ділянки; об’єкти житлової нерухомості; легкові та вантажні автомобілі.

Податківці навели низку визначень, пов’язаних з автомобільним транспортом відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III, зокрема: що таке автомобіль, автомобільний транспортний засіб, автомобіль вантажний та легковий, транспортний засіб спеціалізованого призначення, напівпричіп.

Також фіскали звернули увагу, що при державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп із бортовою платформою відкритого чи закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автомобіль-мішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття й інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Фахівці служби в ІПК від 25.07.2017 р. № 1351/Б/99-99-13-01-02-14/ІПК підсумували, що ФОП-загальносистемник не має права включати до складу витрат, пов’язаних із провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості вантажних автомобілів, у т.ч. сідельних тягачів і напівпричепів, які призначені для перевезення вантажів.

Крім того, не включаються до складу витрат підприємця витрати на придбання й утримання основних засобів подвійного призначення, визначених ст. 177 ПКУ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»