Операція з безоплатного передання товарів/послуг платником ПДВ згідно зі ст. 185 ПКУ є об’єктом обкладення ПДВ, база обкладення ПДВ під час здійснення якої визначається за правилами, установленими п. 188.1 ПКУ. Своєю чергою, податкові зобов’язання з ПДВ, відповідно до п. 198.5 ПКУ, не нараховуються.

Якщо вартість безоплатно переданих товарів і наданих послуг включається до складу вартості оподатковуваних операцій із постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів/послуг та компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу обкладення ПДВ, то такі товари/послуги вважаються використаними в оподатковуваних операціях. Тому передання/надання вказаних товарів/послуг не розглядається як окрема операція з постачання (у т.ч. із безоплатного постачання) товарів/послуг, яка підлягає обкладенню ПДВ.

Якщо ж вартість безоплатно переданих товарів та наданих послуг не включається до складу вартості оподатковуваних операцій із постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів/послуг, то таке передання/надання товарів/послуг розглядається як операція з безоплатного постачання товарів/послуг, яка є об’єктом обкладення ПДВ й оподатковується в загальновстановленому порядку, виходячи з бази обкладення ПДВ, визначеної п. 188.1 ПКУ. За такою операцією платник ПДВ зобов’язаний скласти й зареєструвати у ЄРПН дві податкові накладні:

  • одну — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • іншу — на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною.

ІПК ДФСУ від 18.07.2017 р.
№ 1262/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»