У разі відмови скласти податкову накладну/розрахунок коригування покупець має право заповнити заяву зі скаргою на відповідного продавця до податкової декларації з ПДВ (п. 201.10 ПКУ). Форма цієї заяви (додатка 8 до декларації з ПДВ) наразі затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

Виходячи з форми додатка 8 до декларації з ПДВ у відповідних його графах покупцеві необхідно вказувати показники, що підтверджуються первинними документами, копії яких додаються до заяви, а також опис порушень продавця, зокрема в разі відмови скласти податкову накладну/розрахунок коригування зазначаються номер і дата первинного документа, що засвідчує факт сплати податку у зв’язку з придбанням товарів/послуг, або факт отримання/повернення таких товарів/послуг.

При цьому подання додатка 8 до декларації з ПДВ не є підставою для формування податкового кредиту покупцем товарів/послуг.

Зауважимо: до 01.01.2015 р. п. 201.10 ПКУ дозволяв покупцеві визнавати податковий кредит у випадку подання ним заяви зі скаргою на продавця під час порушення ним строків реєстрації податкової накладної. Із 1 січня 2015 року покупець втратив таке право.

Протягом 90 к.дн. із дня надходження такої заяви зі скаргою з урахуванням вимог, установлених пп. 78.1.9 ПКУ, контролюючий орган зобов’язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності й повноти нарахування ним зобов’язань із податку за такою операцією.

Утім навіть після цього, коли достовірність і повноту нарахування зобов’язань продавця буде підтверджено контролерами, у покупця все одно не буде права на податковий кредит.

На цьому наголошує Офіс великих платників ДФС в ІПК від 18.07.2017 р. № 1236/ІПК/28-10-01-03-11.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»