1 липня 2017 року набула чинності постанова КМУ від 16.03.2017 р. № 180 (далі — Постанова), якою в новій редакції було затверджено Національний перелік основних лікарських засобів.

Дія Постанови стосується державних закупівель лікарських засобів, що здійснюються на всіх рівнях закладами й установами охорони здоров’я, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, іншими центральними органами виконавчої влади, які провадять закупівлі за бюджетні кошти.

Постанова не поширюється на випадки, у яких не здійснюється витрачання бюджетних коштів на сферу роздрібної реалізації лікарських засобів через аптеки, коли купівля препаратів здійснюється за кошти громадян. Таким чином, лікарі не обмежені Національним переліком під час виписування рецептів своїм пацієнтам.

Виняток становить відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, що здійснюється безоплатно та на пільгових умовах відповідно до постанови КМУ від 17.08.1998 р. № 1303 (поширюється тільки на лікарські засоби, включені до Національного переліку).

З огляду на набрання чинності Постановою з 1 липня державні закупівлі, що здійснюються закладами й установами охорони здоров’я, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, повинні проводитися відповідно до нового Національного переліку.

Постановою також визначено, що після задоволення 100% потреби в лікарських засобах, включених до Національного переліку, замовниками зможуть закуповуватися лікарські засоби, які не включені до нього. Своєю чергою, перевага повинна буде надаватися препаратам, включеним до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я. Тобто покриття потреб закладів охорони здоров’я в препаратах, що не ввійшли до Національного переліку, здійснюватиметься за самостійним рішенням замовників після закупівлі 100% своєї потреби.

Щоб надати можливість замовникам завершити всі тендерні процедури, Уряд України ухвалив 4 липня 2017 року постанову КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333», якою передбачається таке:

1. Перенесення на 1 вересня 2017 року дати, з якої заклади й установи охорони здоров’я, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, повинні розпочати здійснювати державні закупівлі зареєстрованих в Україні лікарських засобів, включених до Національного переліку.

2. Відстрочка до 1 січня 2018 року введення в дію положення стосовно зобов’язання замовників першочергово задовольняти в повному обсязі потребу в зареєстрованих лікарських засобах, включених до Національного переліку.

3. Процедури закупівлі лікарських засобів, зареєстрованих в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, що розпочаті замовниками до 1 вересня 2017 року, завершуються відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати. Тобто в цей період зможуть закуповуватися будь-які зареєстровані в Україні препарати.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»