27 червня 2017 року була здійснена масова кібератака, спрямована на інформаційно-телекомунікаційні системи значної кількості платників податків, яка призвела до припинення функціонування комп’ютерних систем і порушення штатного режиму їх роботи.

За цим фактом платниками податків були подані заяви про пошкодження комп’ютерних систем до Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

У результаті дії шкідливого програмного забезпечення інформація, яка зберігалася в комп’ютерних системах, була зашифрована, унаслідок чого фактичний доступ до неї втрачено.

Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерних мереж призвело до втрати й блокування інформації.

Тому склалася ситуація, коли в значної кількості платників податків станом натепер відсутня технічна можливість своєчасної реєстрації податкових накладних, розрахунків коригувань у ЄРПН, акцизних накладних, розрахунків коригувань у ЄРАН і подання податкової звітності.

Саме через ці причини групою народних депутатів унесено до ВРУ законопроект № 6684 (про внесення змін у підрозділ 10 р. ХХ Податкового кодексу України (щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових й акцизних накладних унаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж платників податків)).

Нагадаємо

Мінфін також розробив і затвердив проект закону змін до ПКУ, у разі прийняття якого штрафи за відсутність реєстрації податкових накладних, складених із 1 по 15 червня, не застосовуватимуться, якщо вони будуть зареєстровані до 15 липня. Але його так досі й не зареєстровано у ВРУ...

Поспіх нардепів зрозумілий — у четвер, 13.07.2017 р., по суті останній реальний шанс устигнути проголосувати за законопроект до початку літніх канікул у Раді.

Законопроектом пропонується внести зміни до ПКУ та передбачити строк, у який платник податків зобов’язаний відновити бази даних обліку, які були пошкоджені внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж платника податків.

Зокрема в разі втрати та/або пошкодження інформації (у т.ч. інформації, яка міститься в базах даних обліку платника податків) унаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж платник податків за наявності документів, що підтверджують зазначені події, має протягом 10 к.дн. із дня набрання чинності відповідним Законом письмово повідомити контролюючий орган.

Крім того, законопроектом передбачається звільнити платників податків від штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, розрахунків коригувань, складених у період із 01.06.2017 р. по 30.06.2017 р., у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних, розрахунків коригувань, складених у період із 01.06.2017 р. по 30.06.2017 р., у Єдиному державному реєстрі акцизних накладних. А ще надати можливість зареєструвати такі податкові й акцизні накладні до 31 липня 2017 року.

Також штрафні санкції в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, передбачені п. 126.1 ПКУ, не застосовувати до узгоджених сум грошових зобов’язань, із граничним строком сплати 30 червня 2017 року.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»