Чи можна прийняти на роботу на підприємство працівника, якщо передбачається, що він постійно працюватиме в іншому населеному пункті? Як оформити й оплатити відрядження такого працівника до головного підприємства чи іншого міста?

Роз’яснення щодо цього питання надає фахівець Управління Держпраці в Кіровоградській області.

Працівників бухгалтерії та кадрової служби підприємства здебільшого непокоїть питання, чи не вважатиметься така робота відрядженням працівника та чи не буде підприємство зобов’язане компенсувати йому добові витрати, витрати на проживання тощо.

Оформлення трудового договору з таким працівником загалом не відрізняється від інших випадків прийняття на роботу. Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП, це робиться виданням наказу або розпорядження про зарахування працівника на роботу.

Згідно з п. 3 ст. 29 КЗпП, до початку роботи за укладеним трудовим договором власник підприємства чи вповноважений ним орган (керівник) зобов’язаний, зокрема, визначити працівникові його робоче місце. Таке робоче місце може бути розташоване й не за місцезнаходженням (юридичною адресою) підприємства, а, зокрема, в іншій місцевості (населеному пункті). Якщо в іншому такому населеному пункті є структурний підрозділ (представництво, філія тощо) без права юридичної особи, відповідний підрозділ визначається як місце роботи працівника. Якщо ж такого підрозділу немає, можливість роботи працівника в іншому населеному пункті також не виключається.

Для таких працівників робоче місце може бути визначене й за місцем їхнього проживання (робота на дому). У наказі про прийняття на роботу, з огляду на п. 7 Положення про умови праці надомників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР, ВЦРПС від 29.09.1981 р. № 275/17-99, має бути зазначене місце постійної роботи в іншому населеному пункті. А якщо працівника приймають з умовою надомної праці, то зазначається й така умова.

Постійна робота працівників в інших населених пунктах, у т.ч. на дому, не є відрядженням.

Однак у разі направлення таких працівників до центрального офісу підприємства чи для виконання службового доручення на цьому ж підприємстві, але в іншому населеному пункті, не виключається можливість їхнього відрядження на загальних підставах за розпорядженням керівника. Така службова поїздка цілком відповідатиме поняттю «відрядження». У наказі про відрядження таких працівників доцільно вказувати не лише населений пункт, до якого відряджається працівник, а й населений пункт, з якого він направляється у відрядження.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»