Чинна редакція ПКУ не передбачає звільнення платника від відповідальності у випадку виникнення ситуації неумисного порушення платниками податку граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН через несанкціоноване втручання третіх осіб у роботу комп’ютерних мереж.

Водночас ст. 101 ПКУ передбачає механізм списання безнадійного податкового боргу (у т.ч. пеня та штрафні санкції), що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно з п. 2.1 р. II Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 (даліПорядок), факт непереборної сили підтверджується, зокрема, Торгово-промисловою палатою України (її регіональними відділеннями) (далі — ТПП).

У випадках, передбачених пп. 4 п. 2.1 р. II Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, у якій зазначаються суми податків і зборів, що підлягають списанню. До заяви обов’язково додаються документи, зазначені в пп. 4 п. 2.1 р. II Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним (п. 4.1 р. IV Порядку).

Отже, з метою уникнення штрафів для підтвердження форс-мажору пропонуємо звертатися до ТПП, крім того, для реєстрації кримінального провадження можна звернутися до Кіберполіції.

До того ж податківці зауважили, що наразі оприлюднено законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних», який було розроблено Міністерством фінансів України та винесено на розгляд Уряду.

Своєю чергою, альтернативною системою для формування та реєстрації податкових накладних у ЄРПН є «Електронний кабінет платника», сервіс розроблений та запроваджений ДФС.

З таким роз’ясненням із розділу 101.27 можна ознайомитися в системі «ЗІР».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»