«Система побудована таким чином, щоб реагувати, попереджуючи зловживання недобросовісних платників податків. Вона не лише бачить потенційні порушення, а й унеможливлює безпідставне формування податкового кредиту, навіть до моменту подання податкової декларації з ПДВ. Тобто система ризиків спрацьовуватиме вже на стадії реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування», — зазначив Мирослав Продан.

Так, за його словами, якщо в компанії немає дозвільних документів на провадження відповідної господарської діяльності, якщо націнка на товар перевищує півтора раза, ризикового товару на складах понад 75%, або, наприклад, сумарне значення ПДВ у зупинених накладних більше за середнє значення сплати ПДВ за останні 12 місяців, то система зупинить таку реєстрацію.

Очільник ДФС зауважив: відсоток податкових накладних, які можуть бути зупиненими, не перевищить 0,1% від загальної кількості перевірених. Мовиться про близько 200–400 суб’єктів господарювання.

«Під час дії тестового режиму низка підприємств отримувала попередження, що їх податкові накладні можуть бути зупинені. І вони знають про це. Боятися цього процесу не треба. Ми провели зустрічі з бізнесом, роз’яснили, як працюватиме система. Це першочергово стосуватиметься тих, хто ще досі будує схеми ухилення від оподаткування, так званий «пересорт», або зустрічні транзити, коли відсутня покупка певного товару при його фактичній реалізації», — завважив Мирослав Продан.

Він також зазначив, що в ДФС створений окремий структурний підрозділ для розгляду документів від суб’єктів декларування, у яких будуть так звані «відбиті» податкові накладні. За результатами комісійного розгляду ухвалюватиметься остаточне рішення щодо прийняття накладної чи повідомлення суб’єкту господарювання причин її неприйняття.

За даними ДФС

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»