Cьогодні опубліковано Закон України від 24.10.2013 р. № 657-VІІ («Голос України» за 12.11.2013 р. № 212).

Ним, зокрема, унесено зміни, які стосуються податку на прибуток. Основна маса з них запрацює із початку наступного року, а низка стартує вже завтра.

У частині податку на прибуток маємо такі зміни.

Наводити податкові різниці у фінзвітності, що подається до органів Міндоходів, стане правом, а не обов’язком

Оновленим із 01.01.2014 р. п. 46.2 ПКУ буде передбачено, що в складі фінзвітності платник податку на прибуток «МАЄ ПРАВО зазначати» (а не «зазначає», як було до цього) тимчасові та постійні податкові різниці за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику.

Водночас чинним лишився п. 1 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ, який чітко говорить: «Суб’єкти господарювання — платники податку на прибуток подають фінансову звітність з урахуванням податкових різниць починаючи із звітних періодів 2014 року».

Базовий звітний період — рік фактично для усіх

Після набрання чинності змінами 01.01.2014 р. річний базовий звітний період буде для всіх, крім двох винятків (п. 152.9 ПКУ). Перший виняток — підприємства, які за попередній звітний рік мають прибуток, що впливає на об’єкт оподаткування, понад 10 млн грн і при цьому, оскільки за його результатами не було прибутку та бази для розрахунку авансових внесків, не сплачують авансових внесків, але в I кварталі звітного року отримали прибуток, зобов’язані подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали й за рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань (п. 57.1 ПКУ). Другий — платники податку на прибуток, які сплачують авансові внески, однак за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримали прибуток чи отримали збиток, мають право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Тоді вони авансових внесків у другому – четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснюють, а податкові зобов’язання визначають на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів і за рік, яка подається до контролюючого органу.

Нематактиви з невизначеним строком використання амортизуватимуть від 2 до 10 років

Якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, проте не може становити менше ніж два та більше ніж 10 років безперервної експлуатації (пп. 145.1.1 ПКУ). Наразі строк для таких активів — 10 років. Ці зміни запрацюють 01.01.2014 р.

Заборгованість юрособи може стати безнадійною, якщо недостатньо майна для погашення

З 01.01.2014 р. прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи (до змін йшлося лише про фізособу), що не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії кредитора, спрямовані на примусове стягнення майна боржника, не призвели до повного погашення заборгованості, уважатиметься безнадійною заборгованістю.

Вирішено питання «5 процентних пунктів» у трансфертному ціноутворенні

З 13.11.2013 р. для цілей трансфертного ціноутворення, а саме для контрольованості операції, чітко прописано одну з умов: ставка податку на прибуток, яка діє в країні нерезидента чи за якою сплачує податок нерезидент, має бути на «5 відсоткових пунктів» і більше відсотків нижчою за ставку в Україні. До цього мовилося просто «на 5 відсотків». Що викликало різночитання й побоювання, що податківці відхилення в 5% рахуватимуть у відносній величині, а не абсолютній.

Зміни в ціннопаперовому обліку

1) уточнено правила визнання доходу/витрат за борговими цінними паперами (діятимуть із 01.01.2014 р.);

2) операції з цінними паперами, придбаними до 01.04.2011 р., визнаються за нормами ПКУ (зміни стартують 01.01.2014 р.);

3) під час визначення прибутку/збитку за операціями з корпоративними правами, придбаними до 01.01.2013 р., витрати визнають повністю (наберуть чинності 01.01.2014 р.).
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»