На сайті ВРУ оприлюднено проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та іншого закону України щодо унеможливлення тиску на бізнес шляхом призначення документальних позапланових перевірок/ревізій на підставі рішення суду (слідчого судді), винесеного у кримінальному провадженні (№ 6613).

Основним мотивом реєстрації цього законопроекту є винесення ухвал слідчими суддями про призначення документальних позапланових перевірок/ревізій у рамках кримінальних проваджень за клопотаннями слідчих, прокурорів без наявних законодавчих підстав. Як підстави для задоволення клопотань в таких ухвалах зазначають:

  • стосовно документальних позапланових перевірок — пп. 78.1.11 ПКУ;
  • щодо надання дозволу на проведення позапланових ревізій — ч. 7 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-XII (даліЗакон про фінансовий контроль).

Проте ні ПКУ, ні Закон про фінансовий контроль не є елементами кримінального процесуального законодавства.

До того ж наразі діє редакція КПК, у якій виключене законне право слідчого, прокурора призначати перевірки/ревізії.

Таким чином, пп. 78.1.11 ПКУ пропонують вилучити взагалі, що унеможливить проведення документальних позапланових перевірок/ревізій у рамках кримінального провадження. Позапланову виїзну ревізію (у т.ч. суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені до підконтрольних установ), за умови прийняття законопроекту, здійснюватимуть лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду, винесеного в адміністративній справі.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»