Щодо обкладення податком на репатріацію. Оренда буксира не є фрахтом у розумінні Податкового кодексу, оскільки таке судно не використовується для перевезення вантажів і пасажирів.

Утім із метою обкладення податком на репатріацію під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, мається на увазі, зокрема, лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента — лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (пп. «ґ» пп. 141.4.1 ПКУ).

Таким чином, резидент, який виплачує орендні платежі нерезиденту, має утримати з такого доходу нерезидента податок на репатріацію за ставкою в розмірі 15%.

Водночас якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, установлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Приміром, Панама відсутня в переліку країн, з якими укладено угоди про уникнення подвійного оподаткування. Тож резидент під час виплати орендних платежів нерезиденту утримує податок за ставкою 15% на підставі пп. 141.4.2 ПКУ.

Щодо обкладення ПДВ. Зокрема, об’єктом обкладення ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

При цьому місце постачання послуги з надання нерезидентом в оренду (лізинг) резиденту буксира визначається відповідно до визначення місця постачання послуг з оренди транспортних засобів, а саме місцем постачання є місце реєстрації постачальника таких послуг (нерезидента), тому такі послуги не підлягають обкладенню ПДВ.

Таке роз’яснення надано Офісом великих платників податків ДФС в ІПК від 20.06.2017 р. № 731/ІПК/28-10-01-03-11.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»