Одним із обов’язкових реквізитів, який зазначається в податковій накладній, є опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг (пп. «е» п. 201.1 ПКУ). При цьому обов’язковий реквізит «Номенклатура товарів/послуг» має відповідати формулюванню в первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг.

До того ж згідно з п. 201.10 ПКУ податкова накладна, що містить помилки в обов’язкових реквізитах (визначених п. 201.1 ПКУ), які заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов’язань, не може слугувати підставою для визнання податкового кредиту.

Тож, в індивідуальній податковій консультації Офіс великих платників податків ДФС від 13.06.2017 р. № 612/ІПК/28-10-01-03-11 звертає увагу: відповідно до п. 201.16 ПКУ, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, установлених відповідно до п. 74.2 ПКУ .

Про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування постачальник і покупець (платник ПДВ) одночасно отримають відповідну квитанцію, у якій зазначатиметься перелік документів/пояснень, які платник ПДВ повинен буде подати до контролюючих органів (пп. 201.16.1 ПКУ). Такі документи/пояснення розглядатимуться комісією ДФСУ, яка й прийматиме рішення про подальшу реєстрацію чи відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

  • ненадання платником ПДВ письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п. 201.16 ПКУ;
  • ненадання платником податку копій документів відповідно до пп. «в» пп. 201.16.1 ПКУ;
  • надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, виявивши розбіжність між номенклатурою товарів/послуг у податковій накладній та номенклатурою в первинних документах, комісія ДФС може відмовити в реєстрації в ЄРПН відповідної податкової накладної. І за таких обставин покупець втратить право на податковий кредит.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»