За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату й за рахунок другої сторони (клієнта) виконати чи організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних із перевезенням вантажу.

Порядок обкладення ПДВ операцій із постачання послуг у сфері транспортно-експедиторської діяльності роз’яснено в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності, затвердженій наказом ДПС України від 06.07.2012 р. № 610.

Зокрема під час отримання коштів від замовника чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення перевезення для замовника, залежно від того, яка із цих подій відбулася раніше, в експедитора виникає податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевезення та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг (це правило діє й у випадку, коли експедитор сам надає послуги з перевезення, й у випадку, коли експедитор залучає перевізника — платника ПДВ). Експедитор на дату виникнення податкових зобов’язань виписує податкову накладну замовнику перевезення, у якій окремими рядками відображає вартість експедиторських послуг і вартість послуг із перевезення.

Водночас у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити, як:

  • опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

У графі 2 зазначаються повне найменування товару/послуги, а також найменування окремих частин товару, що поставлені. Кількість найменувань поставлених товарів/послуг в одній податковій накладній не може перевищувати 9999 позицій.

Таким чином, реквізит «Номенклатура товарів/послуг продавця», який віднесено до складу обов’язкових (п. «є» п. 201.1 ПКУ), має відповідати формулюванню в первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг, та не повинен містити інших даних;

  • код товару згідно з УКТ ЗЕД (графа 3.1), для послуг — код послуги відповідно до ДКПП (графа 3.3).

Отже, під час виконання визначених договором транспортно-експедиційних послуг на дату виникнення податкових зобов’язань у податковій накладній окремими рядками відображається вартість експедиторських послуг і вартість послуг із перевезення із зазначенням відповідного коду послуги згідно з ДКПП.

Таке роз’яснення надало ГУ ДФС у м. Києві в індивідуальній податковій консультації від 13.06.2017 р. № 604/ІПК/10/26-15-12-01-18.

Які коди згідно з ДКПП зазначати для експедиторських послуг і для відшкодування вартості послуг третіх осіб, ми розповідали в матеріалі «Транспортне експедитування та відшкодування витрат експедитора: коди послуг за ДКПП» газети № 75/2017.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»