У результаті перерахунку надавачами комунальних послуг невикористаних субсидій, який відбувся минулого місяця, платіжки за газ, електроенергію, воду й опалення з мінусом можливі лише в трьох випадках:

  • по-перше, заборгованість у червневій платіжці могла з’явитися в тих людей, які за травень не  сплатили рахунків за комунальні послуги;
  • по-друге, сім’ї, які споживають більше за надані їм соціальні нормативи, повинні доплатити за фактично спожиту послугу;
  • по-третє, якщо в субсидіанта до початку опалювального сезону (2016–2017 рр.) була накопичена заборгованість і не сплачена протягом зими. Така заборгованість субсидією не покривається й повинна сплачуватися субсидіантом самостійно.

Однак якщо сім’я скористалася своїм законним правом і використала зекономлену в попередньому місяці субсидію в рахунок наступного комунального платежу, тобто скористалася так званою «переплатою» і не сплатила рахунок за опалення, водопостачання чи електроенергію, у тому числі обов’язковий платіж, це не може трактуватися постачальниками послуг як заборгованість з оплати комунальних послуг.

Відтак несплата обов’язкового платежу за наявності зекономленої субсидії не є підставою для нарахування субсидіантам боргів у результаті перерахунку невикористаних субсидій.

У разі якщо громадянам — одержувачам житлових субсидій надійшли платіжки із заборгованістю за тепло, газ чи електроенергію в разі використання цих енергоносіїв для опалення за минулий опалювальний період, крім трьох згаданих вище випадків, постачальники житлово-комунальних послуг зобов’язані здійснити перерахунок платежів на користь субсидіантів (постанова КМУ від 23.08.2016 р. № 534).

Крім того, у сімей, яким субсидія надійшла із запізненням, обумовленим затримкою зі звіркою інформації про склад сім’ї й тарифи в місті, кошти на рахунках лишаються  в повному обсязі. Такі громадяни мають право скористатися ними коли завгодно. Наприклад, якщо родина користується газом, то переплату можна використати в літні місяці чи тримати її до зими; якщо централізоване опалення — кошти знаходитимуться на рахунку до наступного опалювального сезону.

До уваги субсидіантів!

Якщо нараховано борг і надавач послуги аргументує його як несплату обов’язкового платежу, а ви скористалися своїм законним правом і не платили, бо мали зекономлену субсидію, вимагайте помісячної роздруківки з такою інформацією: яка ваша соціальна норма, скільки газу, води, тепла, світла фактично ви спожили, скільки сплатили, а скільки зекономили. На основі цих даних можна визначити правомірність виставлення заборгованості й причин її виникнення.

Офіційний веб-портал Мінсоцполітики

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»