Операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, звільняються від обкладення ПДВ (пп. 197.1.14 ПКУ).

Своєю чергою, перше постачання житла (об’єкта житлового фонду) означає:

  • перше передання готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) зі спорудження такого житла за рахунок замовника;
  • перший продаж реконструйованого чи капітально відремонтованого житла (об’єкта житлового фонду) покупцю, який є особою іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією чи капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Приміром, підприємство планує укласти договір купівлі-продажу майнових прав на нерухоме майно (квартири) у житловому будинку, будівництво якого не завершене, із забудовником.

Після прийняття квартири в експлуатацію забудовник (продавець) зобов’язується передати підприємству-покупцю готовий об’єкт інвестування (нерухомість, квартиру) за відповідним актом приймання-передачі.

Майнові права підприємства-покупця після прийняття об’єкта інвестування в експлуатацію реалізуються шляхом набуття права власності на об’єкт інвестування, оформлення та реєстрації платником податків — покупцем відповідних правовстановлюючих документів на цей об’єкт.

Отже, у цьому випадку операція з реалізації майнових прав на нерухоме майно (квартири) для продавця (забудовника) з метою обкладення ПДВ є операцією з першого постачання житла, яка обкладається ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Таким чином, оскільки відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ операції з постачання майнових прав на нерухоме майно (квартири) для продавця (забудовника) з метою обкладення ПДВ є операцією з першого постачання житла, яка обкладається ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%, то операції з подальшого постачання майнових прав на таке нерухоме майно (квартири) звільняються від обкладення ПДВ згідно з пп. 197.1.14 ПКУ.

Це роз’яснення надано ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 07.06.2017 р. № 525/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»